Board of directors
     
  MJ Shaw (67)
Chairman, non-executive, independent director
CA(SA)
Director of companies
Appointed to the board in 2001 and as chairman
from 1 June 2005
Born 13 September 1938
     
CHIEF EXECUTIVE
     
  G Pretorius (57)
Chief executive
BSc, BEng, LLB, PMD
Appointed to the board in 1990
Born 24 August 1948
     
EXECUTIVE DIRECTORS
     
  BP Gallagher (55)
Executive director
BCom, CA(SA)
Appointed to the board in 1993
Born 5 March 1950
     
  GJ Oosthuizen (51)
Commercial director
BIuris, LLB
Appointed to the board in 1997
Born 31 March 1954
     
  DJ Rawlinson (56)
Financial director
CA(SA)
Appointed to the board in 1992
Born 23 February 1949
     
NON EXECUTIVE DIRECTORS
 
  KS Fuller (65)
Non-executive, independent director
CA(SA)
Appointed to the board from 1 June 2005
Born 5 December 1939
     
  BP Connellan (65)
Non-executive, independent director
CA(SA)
Director of companies
Appointed to the board in 1999
Born 28 June 1940
 
  SD Jagoe (54)
Non-executive, independent director
BSc (Eng), MBA
Merchant banker
Appointed to the board in 2000
Born 9 June 1951
 
  KJ Makwetla (64)
Non-executive, independent director
Social Work Diploma, PMD (Harvard)
Appointed to the board in 2000
Born 14 September 1941
 
  KC Morolo (42)
Non-executive, independent director
MEng
Appointed to the board in August 2004
Born 6 August 1963
 
  JC van der Horst (61)
Non-executive, independent director
BA, LLD
Director of companies
Appointed to the board in 1993
Born 4 February 1944
 
 
Audit and risk committee

KS Fuller (chairman), BP Connellan, SD Jagoe, G Pretorius, DJ Rawlinson.

 
Remuneration committee
SD Jagoe (chairman), MJ Shaw, JC van der Horst.
 
Nomination committee
MJ Shaw (chairman), SD Jagoe, JC van der Horst.
 
Group executive and risk management committee
G Pretorius (chairman), BP Gallagher, GJ Oosthuizen, DJ Rawlinson.
   

NON-EXECUTIVE DIRECTORS

MJ Shaw (67)

Chairman, non-executive, independent director

CA(SA)

Director of companies

Appointed to the board in 2001 and as chairman from 1 June 2005 Born 13 September 1938

Martin joined Deloitte & Touche in 1956 in Johannesburg. He was appointed a partner in 1968 and transferred to Durban. He returned to Johannesburg in 1983 and was appointed managing partner.

In 1991 he became chief executive, a position he held until 1999. Thereafter he acted as chairman of the board until his retirement in 2001.

He serves as a board member of Illovo Sugar Limited, JD Group Limited, Liberty Group Limited, Liberty Holdings Limited, Murray & Roberts Holdings Limited, Pretoria Portland Cement Company Limited and Standard Bank of SA Limited.

BP Connellan (65)

Non-executive, independent director

CA(SA)

Director of companies

Appointed to the board in 1999 Born 28 June 1940

Brian retired as executive chairman of Nampak Limited in 2000, a position he had held since 1990. He joined the Barlow Group in 1964 and managed a number of subsidiaries before being appointed as a director of Barlow Rand Limited in 1985.

He is a director of Absa Group Limited, Illovo Sugar Limited, Oceana Group Limited, Sasol Limited and Tiger Brands Limited. In addition, Brian is a past councillor of the South Africa Foundation, Corporate Forum and the Institute of Directors, as well as a contributor to King I and King II on corporate governance.

KS Fuller (65)

Non-executive, independent director

CA(SA)

Appointed to the board from 1 June 2005 Born 5 December 1939

Kingsley joined Deloitte & Touche in East London in 1961 as an articled clerk. After qualifying as a CA(SA) in June 1963, he transferred to the Johannesburg office in 1964. He has held various positions in Deloitte & Touche culminating in his appointment as a senior partner at the Sandton office in 1990. He retired in 2003. Kingsley is the current chairman of the Board of Trustees of Deloitte & Touche Pension & Provident Fund and has been an active member of the Rotary Club of Benoni for 19 years.

6 Reunert Annual Report 2005

SD Jagoe (54)

Non-executive, independent director

BSc (Eng), MBA

Merchant banker

Appointed to the board in 2000 Born 9 June 1951

Sean is a senior advisor in Morgan Stanley’s Johannesburg office, with 24 years’ experience in banking and finance. Prior to joining Morgan Stanley, he was head of mergers and acquisitions at Deutsche Morgan Grenfell, head of corporate finance at Rand Merchant Bank and chief professional officer with the Industrial Development Corporation.

Sean also serves on the boards of AVI Limited, Ceramic Industries Limited and Consol Limited.

KJ Makwetla (64)

Non-executive, independent director

Social Work Diploma, PMD (Harvard)

Appointed to the board in 2000 Born 14 September 1941

Bobby spent most of his working life in the furniture industry. He served as executive director for King Food Corporation, a subsidiary of Tiger Brands (Tiger Oats) and Tiger Foods.

He serves on the boards of Lebowa Platinum, New Era Life Insurance and Potgietersrus Platinum. Bobby is chairman of Clear Channel Merafe (Pty) Limited and deputy chairman of Smokey Hills Trading (Pty) Limited. In his various capacities, Bobby has contributed extensively to black economic empowerment issues at governmental level.

KC Morolo (42)

Non-executive, independent director

MEng

Appointed to the board in August 2004 Born 6 August 1963

Khumo is general manager at Eskom in the generation department and responsible for a cluster comprising of two of the Eskom power stations: Matimba power station in Lephalale (previously Ellisras) and Arnot Power Station near Middelburg.

She holds a BSc mechanical engineering degree from Wits University and obtained her MEng (Engineering Management) qualification at the University of Pretoria in 1998.

Khumo started as management trainee at Liberty Life becoming a computer programmer in 1989. In 1994 she moved to Eskom as a consulting engineer. She was promoted to engineering manager at Matimba power station in 1999 and progressed to become power station manager in January 2002. Khumo was appointed general manager production in September 2003.

 

JC van der Horst (61)

Non-executive, independent director BA, LLD

Director of companies

Appointed to the board in 1993 Born 4 February 1944

Johannes worked for Old Mutual from 1971 to 2002 where he was general manager (investments) from 1985 to 1997.

In September 1997 he was appointed to lead Old Mutual’s demutualisation project, which culminated in July 1999 in its listing on the London Stock Exchange and the JSE Limited.

Over the past 20 years he has served on the boards of various companies listed on the JSE Limited, and he is currently also on the boards of Assore Limited and Wooltru Limited.

EXECUTIVE DIRECTORS

G Pretorius (57)

Chief executive

BSc, BEng, LLB, PMD

Appointed to the board in 1990 Born 24 August 1948

Gerrit joined Fuchs Electronics as a development engineer in 1973 and completed an LLB, studying part-time. Progressing through the ranks he was appointed managing director of Reutech in 1989.

In 1990 he was appointed to the Reunert board. Following the unbundling of the group in 1993 he restructured Reunert’s telecommunications interests and established joint ventures with Siemens Limited and GEC plc. A year later he was appointed chief executive of Telephone Manufacturers of South Africa.

In April 1997 Gerrit was promoted to chief executive of Reunert Limited.

BP Gallagher (55)

Executive director

BCom, CA(SA)

Appointed to the board in 1993 Born 5 March 1950

Pat joined the Barlow Rand Group, Rand Mines Properties as financial accountant in 1976. He was promoted soon after and subsequently served as managing director for various companies in the Barlow Rand Group.

With the unbundling of the Barlow Rand Group in 1993, Pat was appointed executive director of Reunert Limited and chairman of Reunert Consumer and Commercial Holdings.

GJ Oosthuizen (51)

Commercial director

BIuris, LLB

Appointed to the board in 1997 Born 31 March 1954

Gerrit practised as a lawyer for nine years before joining the Barlow Rand Group as an industrial relations advisor in 1987.

In 1996 he was appointed executive director: human resources at PPC Limited and the following year returned to Reunert as an executive director. Gerrit’s current responsibilities include general commercial work, corporate communications and legal affairs.

DJ Rawlinson (56)

Financial director

CA(SA)

Appointed to the board in 1992 Born 23 February 1949

After completing his articles David joined Coopers & Lybrand and was then seconded to England for three years.

He has been involved for the past 15 years in the electronics and electrical engineering industry, working for CG Smith, GEC and as deputy managing director of Alstom. He became financial director of Reunert and was appointed to the Reunert board in 1992.

COMMITTEES

Audit and risk committee

KS Fuller (chairman), BP Connellan, SD Jagoe, G Pretorius, DJ Rawlinson.

Remuneration committee

SD Jagoe (chairman), MJ Shaw, JC van der Horst.

Nomination committee

MJ Shaw (chairman), SD Jagoe, JC van der Horst.

Group executive and risk management committee

G Pretorius (chairman), BP Gallagher, GJ Oosthuizen, DJ Rawlinson.